Pridajte zdravý sortiment rýb, mäsa, zeleniny a ovocia

Pridajte zdravý sortiment rýb, mäsa, zeleniny a ovocia

Tiglutik (zahustený Riluzole) bol schválený v roku 2018. Je navrhnutý tak, aby sa predišlo problémom s drvením piluliek. Tí, ktorí majú problémy s prehĺtaním, uprednostňujú zahustenú formu.

  • Exservan (orálny film Riluzole) bol schválený v roku 2019. Bol vyvinutý pre pacientov s extrémnymi problémami s prehĺtaním. Rozpúšťa sa na jazyku a obchádza potrebu prehltnúť pilulku alebo tabletu.
  • Nuedexta (kombinácia dvoch zložiek: dextrometorfan a chinidín). Tento liek môže pomôcť znížiť pseudobulbárny bulbárny afekt (PBA), zdravotný stav, ktorý spôsobuje nedobrovoľné, náhle a obvyklé výbuchy nevhodného a nekontrolovateľného plaču a smiechu. Zlepšuje tiež prehĺtanie a reč, ako aj kontrolu slín.
  • Môžu sa podávať lieky na depresiu, stuhnutosť, nadmerné sliny a hlien, bolesť, kŕče, zápchu a problémy so spánkom.

    Nutričná podpora

    Nutričná podpora je kľúčom k úspechu v živote s ALS. Ľudia s Lou Gehrigovou chorobou potrebujú na uspokojenie svojich denných potrieb viac kalórií ako ľudia bez nej. K tejto potrebe neprispieva ani nedostatok pohybu. Pretože svaly v ústach a hrdle ochabujú, jesť môže byť ťažké. Príprava jedál a samokŕmenie a pociťovanie zápchy, únavy, skorej sýtosti a zníženej chuti do jedla môže byť náročné. Strata hmotnosti môže urýchliť progresiu ALS.

    Odporúča sa päť až šesť malých jedál počas dňa, ktoré obsahujú dostatok kalórií, tekutín a vlákniny. Odborníci na výživu môžu pacienta nasmerovať k potravinám, ktoré sa ľahko konzumujú a je potrebné sa im vyhnúť. Vyhnite sa jedlám, ktoré sa v ústach rozpadávajú, majú semienka alebo tvrdú šupku alebo sú lepkavé. Príklady potravín zahŕňajú orechy, ananás, arašidové maslo, ryžu, kukuričné/suché muffiny a pukance. Ostatné ťažké jedlá sú zmiešanej konzistencie, ako studené cereálie s mliekom, hrubé polievky a šaláty s dresingom.

    Treba zdôrazniť potrebu bielkovín a proteínových doplnkov. Odporúčania zahŕňajú pitie mliečnych koktailov s vysokým obsahom bielkovín, pridanie instantných raňajok do pudingu, primiešanie sušeného mlieka do zemiakovej kaše a mäsový šalát s krekry. Zvýšte kalórie pridaním masla do rajnice, pridaním omáčky do mäsa (tiež zvlhčí jedlo), pridaním extra majonézy do tuniakového šalátu a zmiešaním mlieka s jednou šálkou zmrzliny.

    Pite tekutiny ako husté ovocné nektáre, ak riedke tekutiny stekajú do priedušnice. Zahŕňajú mliečne kokteily, vaječný likér a jogurtové nápoje. Riedke tekutiny si pacient môže zahusťovať aj domácimi (marantami, instantnými zemiakovými lupienkami, želatinou a inými) alebo komerčne dostupnými zahusťovadlami.

    Ak sa jedlo konzumuje dlhšie ako 30 minút, potom ho treba pripraviť inak, zmeniť konzistenciu, aby sa jedlo ľahšie. Na úpravu konzistencie jedla použite mixér. Potraviny, ktoré sa ťažko žuvajú a prehĺtajú, by sa mali rozmixovať na príjemne zahustenú tekutinu zmiešaním s vodou, mandľovým mliekom, sójovým mliekom, čistým mliekom alebo polievkou. Pridajte zdravý sortiment rýb, mäsa, zeleniny a ovocia. Zmiešajte vývar so zeleninou alebo ovocím s mliekom.

    Pri zvažovaní týchto pokynov vyhľadajte radu odborníka na výživu.

    Žiadny jediný test neposkytuje definitívnu diagnózu Lou Gehrigovej choroby. K dispozícii sú rôzne testy na vylúčenie myasténie gravis, lymskej boreliózy a poliomyelitídy, aby sme vymenovali aspoň niektoré.

    Po diagnostikovaní existuje päť liekov na liečbu ALS a ďalšie na liečbu depresie, stuhnutosti, problémov so spánkom a ďalších, ktoré sprevádzajú ALS. Nutričná podpora je kritická, pretože pacienti s ALS majú tendenciu schudnúť. Preto musia vyhľadať služby odborníka na výživu, aby im odporučil bezpečné a výživné potraviny.

    Získanie diagnózy Parkinsonovej choroby (PD) môže byť udalosťou, ktorá zmení život. Keď má človek príznaky úzkosti a depresie, môžeme si myslieť, že je to „normálna“ reakcia na takúto udalosť. Tieto príznaky však môžu byť oveľa hlbšie ako reakcia. Existujú dôkazy, že poruchy nálady, ako je úzkosť a depresia, nie sú len výsledkom diagnózy PD, ale môžu byť aj príznakmi tohto stavu.

    Kľúčové poznatky:

    • Depresia a úzkosť sú prítomné u takmer polovice ľudí s Parkinsonovou chorobou (PD) v určitom čase počas procesu choroby.
    • Depresia a úzkosť sa môžu objaviť roky pred diagnózou Parkinsonovej choroby.
    • Včasná diagnostika a liečba zo strany vášho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti môže ovplyvniť rýchlosť progresie PD a celkový zdravotný stav.
    • Úpravy životného štýlu môžu znížiť vplyv zmien nálady spojených s PD.

    Hoci nie každý s PD má poruchu nálady, štatistiky ukazujú, že 40 – 50 % ľudí s diagnostikovanou Parkinsonovou chorobou bude mať depresiu a 20 – 40 % bude mať úzkosť.počas celej choroby. Bohužiaľ, niekedy je ťažké určiť, či má niekto s PD depresiu. Fyzické črty spojené s Parkinsonovou chorobou sú podobné tým s depresiou. Napríklad pomalosť pohybu znížila chuť do jedla a poruchy spánku bežne pozorované pri Parkinsonovej chorobe môžu, ale nemusia naznačovať depresiu. Výsledkom je, že depresia pri PD je často nepoznaná a nie je liečená tak rýchlo, ako by mala byť, aby sa dosiahli lepšie výsledky. Symptómy depresie pri Parkinsonovej chorobe sa môžu začať roky pred diagnózou PD. Pri Parkinsonovej chorobe zmeny v chémii mozgu ovplyvňujúce hladiny dopamínu ovplyvňujú aj produkciu serotonínu a norepinefrínu, ktoré regulujú náladu. V dôsledku toho môže porucha nálady nepriaznivo ovplyvniť kvalitu života a ovplyvniť kognitívne deficity a motorické funkcie.zvýšiť progresiu Parkinsonovej choroby . Pre včasnú identifikáciu a liečbu je dôležité byť ostražitý na zmeny nálady.

    Príznaky depresie

    • Strata záujmu o každodenný život.
    • Pomalšie pohyby motora.
    • Znížená chuť do jedla.
    • Zmeny v spánkových vzorcoch.
    • Únava alebo nízka hladina energie.
    • Nízka chuť na sex.
    • Pocit bezcennosti alebo viny.
    • Ťažkosti s koncentráciou.
    • Ťažkosti pri rozhodovaní.
    • Podráždenosť.
    • Samovražedné myšlienky.

    Príznaky úzkosti

    • Nadmerná starosť.
    • Nepokoj.
    • Závodná srdcová frekvencia.
    • Nevoľnosť a únava.
    • Zmena vzorcov spánku.
    • Ťažkosti s koncentráciou.
    • Zmena chuti do jedla.
    • Svalové napätie.
    • Podráždenosť.

    Diagnóza

    Ak vy alebo váš blízky s PD máte podozrenie na depresiu alebo úzkosť, prvým krokom je navštíviť svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Vykonajú fyzickú skúšku a laboratórne testy, aby určili príčinu zmeny nálady. K týmto zmenám môžu prispieť abnormality hladín hormónov štítnej žľazy alebo nedostatok vitamínov, ako je vitamín B12. Lekár by mal tiež skontrolovať vaše lieky, aby zistil, či niektorý z liekov užívaných na PD vyžaduje úpravy na zníženie výkyvov nálady. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže tiež odporučiť zobrazovacie vyšetrenia vrátane CT (počítačová tomografia) alebo MRI (zobrazovanie magnetickou rezonanciou).

    Súčasťou hodnotenia by mala byť aj dôkladná anamnéza duševného zdravia vrátane hodnotenia stupnice depresie. Toto hodnotenie slúži ako základ a prebieha na sledovanie účinnosti liečby. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže využiť overené škály depresie, ako je škála geriatrickej depresie (GDS) alebo Cornellova škála depresie. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže tiež zvážiť odporúčanie geriatrického psychiatra na ďalšiu liečbu.

    Liečba

    Nefarmakologická liečba

    Tipy na životný štýl:

    • Fyzická aktivita a cvičenie po dobu 20-30 minút aspoň päť dní v týždni.
    • Jedzte dobre vyváženú stravu s celozrnnými výrobkami, orechmi, ovocím, zeleninou a bielkovinami. Vyhýbajte sa spracovaným potravinám.
    • Vitamínové doplnky ako vitamín B12, vitamín D alebo multivitamín môžu byť prospešné.
    • Vyhnite sa alebo odstráňte alkohol.
    • Udržiavajte rodinné a sociálne vzťahy, aby ste znížili pocity izolácie.
    • Dodržiavajte správnu spánkovú hygienu.
    • Uistite sa, že užívate predpísané lieky. Ak máte problémy so zapamätaním, použite alarm alebo systém dodržiavania liekov.

    Poradenstvo

    Psychoterapia je široká škála hovorových terapií, vrátane kognitívno-behaviorálnej terapie (CBT) a podporného poradenstva, ktoré sa používajú na liečbu porúch nálady. Terapeut bude spolupracovať s vami alebo s vašou milovanou osobou, aby navrhol plán, ktorý rieši vaše špecifické potreby. Prospešné môžu byť aj terapeutické skupiny alebo iné podporné skupiny. Ak potrebujete odporúčanie alebo odporúčanie, obráťte sa na miestnu Americkú asociáciu Parkinsonovej choroby , Alzheimerovu spoločnosť alebo poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Terapeut so skúsenosťami s liečbou ľudí s PD poskytne najlepšie výsledky.

    Svetelná terapia (LT)

    Vo výskume spánkovej medicíny zlepšili svetelné terapie depresiu a poruchy spánku v niektorých prípadoch ľudí s PD. Odporúčania načrtávajú používanie svetelnej skrinky s „10 000 lux“ dvakrát denne počas 20 minút pre optimálny účinok. Pred použitím svetelnej terapie sa poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

    Farmakologická liečba

    Štúdie u ľudí s PD a výraznou depresiou liečených antidepresívami preukázali zlepšenie nálady a zníženie motorického postihnutia. Niektoré antidepresíva, ako je citalopram, tiež vykazujú zlepšenie úzkosti. Antidepresíva fungujú najlepšie v kombinácii s talk terapiou alebo poradenstvom. Dôkladné posúdenie vášho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti pre vás alebo vášho blízkeho pomôže pri určovaní najlepšej možnej liečby depresie. Medzi bežnejšie antidepresíva používané pri liečbe depresie pri PD patria SSRI a SNRI.

    SSRI

    Selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu sú najčastejšie predpisovanými antidepresívami pri Parkinsonovej chorobe. Pôsobia tak, že zvyšujú hladiny serotonínu v mozgu na zlepšenie nálady. SSRI sú vo všeobecnosti dobre tolerované s niekoľkými znepokojujúcimi vedľajšími účinkami. Príklady zahŕňajú citalopram, sertralín, paroxetín a fluoxetín.

    SNRI

    Inhibítory spätného vychytávania serotonínu a norepinefrínu pôsobia tak, že zvyšujú hladiny norepinefrínu a zahŕňajú venlafaxín a duloxetín. SNRI však majú tendenciu mať viac vedľajších účinkov a pri liečbe depresie pri PD sa nepoužívajú tak často.

    Tricyklické antidepresíva

    Myšlienka na vyváženie neurotransmiterov noradrenalínu a serotonínu na zmiernenie symptómov depresie. Len ak SSRI a SNRI nie sú účinné, prichádzajú do úvahy tricyklické. Tieto tricyklické látky zahŕňajú amitriptylín, nortriptylín a desipramín.

    Viac informácií – normadex-official.top .

    Contents