Mi a tüdőödéma?
pulmonális ödéma akkor fordul elő, amikor a folyadék felhalmozódik a tüdő légzsákjaiban – az alveoliban -, ami megnehezíti a lélegzetet. Ez zavarja a gázcserét, és légzési elégtelenséget okozhat.
A tüdőödéma lehet akut (hirtelen kezdet) vagy krónikus (az idő múlásával lassabban fordul elő). Ha akut, akkor orvosi vészhelyzetnek minősül, amelyre azonnali figyelmet kell fordítani.
A tüdőödéma leggyakoribb oka a pangásos szívelégtelenség, ahol a szív nem képes lépést tartani a test igényeivel.
A tüdőödéma kezelése általában a légzési funkció javítására és a probléma forrása kezelésére összpontosít. Ez általában magában foglalja további oxigén és gyógyszerek biztosítását a mögöttes körülmények kezelésére.
Gyors tények a pulmonális ödémáról
- A pulmonális ödéma olyan állapot, amely a tüdőben folyékony felhalmozódást foglal magában.
- A hirtelen kezdet (akut) tüdőödéma orvosi sürgősség.
- A tünetek közé tartozik a légszomj, köhögés, csökkent testmozgás -tolerancia vagy mellkasi fájdalom.
A beteg vér oxigénszintjének emelése érdekében az oxigént arcmaszkon vagy szagonon keresztül adják – apró műanyag csövek az orrban. Légzési csövet helyezhetünk el a légcsőbe, ha szellőző- vagy légzőgépre van szükség.
Ha a tesztek azt mutatják, hogy a tüdőödéma a keringési rendszer problémájának köszönhető, a beteget intravénás gyógyszerekkel kezelik, hogy segítsék a folyadékmennyiséget és a vérnyomás szabályozását.
okozza
A normál légzés során a tüdőben lévő kis légzsákok – alveoli – töltsön fel a levegőt. Az oxigént bevonják, és a szén -dioxidot kiutasítják. A pulmonális ödéma akkor fordul elő, amikor az alveoli elárasztódik.
Amikor az alveoli elárasztódik, két probléma merül fel:
- A véráram nem tud elég oxigént kapni.
- A test nem képes megfelelően megszabadulni a szén -dioxidtól.
Általános okok a következők:
- szepszis (vérfertőzés)
- Néhány vegyi anyag kitettsége
- Szerves kudarc Ez folyadékfelhalmozódást okoz-pangásos szívelégtelenség, veseelégtelenség vagy máj cirrhosis
- Közelfulladása
- Trauma
- Bizonyos gyógyszerekre való reakció
- > Kábítószer -túladagolás
A tüdő közvetlen sérülése mellett, mint az ARDS -ben, az egyéb okok a következők:
- agyi sérülések, például agyvérzés, stroke, fejsérülés , agyműtét, daganat vagy lefoglalás
- Nagy magasság
- Vérátömlesztés
Cardiogenikus pulmonális ödéma
pulmonális ödéma, hogy az a pulmonális ödéma a szívvel kapcsolatos közvetlen problémának köszönhető, amelyet kardiogénnek neveznek.
A pangásos szívelégtelenség a kardiogén pulmonális ödéma általános oka; Ebben a helyzetben a bal kamra nem tud pumpálni elegendő vért, hogy megfeleljen a test igényeinek.
Ez a nyomás felhalmozódását okozza a keringési rendszer más részein, és a folyadékot a tüdő és a test más részeinek légzsákjaiba kényszerítve.
Egyéb szívvel kapcsolatos problémák, amelyek pulmonális ödémához vezethetnek, a következők:
- A folyadék túlterhelése-ez veseelégtelenségből vagy intravénás folyadékterápiából származhat.
- Hipertóniás vészhelyzet – A vérnyomás súlyos növekedése, amely túlzott feszültséget okoz a szívre.
- Perikardiális effúzió a tamponáddal – folyadék felhalmozódása a zsák körül, amely a szívet lefedi. Ez csökkentheti a szív pumpálásának képességét.
- Súlyos aritmiák – ez lehet lordliness átverés https://harmoniqhealth.com/ tachikardia (gyors szívverés) vagy bradycardia (lassú szívverés). Mindkettő rossz szívfunkciót eredményezhet.
- Súlyos szívroham – Ez károsíthatja a szív izmait, megnehezítve a szivattyúzást.
- A rendellenes szívszelep – befolyásolhatja a vér áramlását a szívből.
A pulmonális ödéma okait, amelyek nem a rossz szívfunkciónak köszönhetőek, nem kardiogénnek nevezik; Általában az ARDS (akut légzési distressz szindróma) okozza őket. Ez a tüdő súlyos gyulladása, amely tüdőödéma és jelentős légzési nehézségekhez vezet.
tünetek
Az akut tüdőödéma jelentős légzési nehézségeket okoz, és figyelmeztetés nélkül megjelenhet. Ez vészhelyzet, és azonnali orvosi ellátást igényel. Megfelelő kezelés és támogatás nélkül végzetes lehet.
Légzési nehézségek mellett az akut tüdőödéma egyéb jelei és tünetei között szerepelhet:
- szorongás és nyugtalanság
- A fulladás érzései
- Sápadt bőr
- zihálás
- Gyors vagy szabálytalan szívritmus ( szívdobogások)
- Mellkasi fájdalom
Ha a tüdőödéma krónikus, a tünetek általában kevésbé súlyosak, amíg a test rendszere már nem képes kompenzálni. A tipikus tünetek a következők:
- Nehéz lélegezni, ha laposan fekszik (ortopnea)
- A lábak vagy a lábak duzzanata (ödéma)
- Gyors súlygyarapodás a A felesleges folyadék felhalmozódása
- Paroxysmalis éjszakai dyspnea – Súlyos hirtelen lélegzetelállító epizódok éjszaka
- Fizetés nélkül megnövekedett lélegzetelállítóság
Pulmonáris ödéma vagy többes kiürülés
pulmonális ödéma akkor fordul elő, amikor a folyadék összegyűjti a tüdőbe, az alveoliban, ami megnehezíti a lélegzetet. A többes számú effúzió folyadékot is magában foglal a tüdő területén, és ezt néha „a tüdőn lévő víznek” hívják.
A pleurális effúzióban azonban a vízfolyadék összegyűjti a pleura rétegeiben, amelyek a tüdőben vannak. A szívelégtelenség, a cirrhosis vagy a tüdőembólia következménye lehet. Szívműtét után is előfordulhat.
A pulmonális ödéma vagy pneumonia
A tüdőödéma átfedésben lehet a tüdőgyulladással, de ez más állapot. A tüdőgyulladás olyan fertőzés, amely gyakran légzőszervi fertőzés, például influenza komplikációjaként fordul elő.
Nehéz lehet megkülönböztetni a kettőt. Ha az egyén vagy a családtag részletes kórtörténetet tud biztosítani, ez megkönnyíti az orvos számára a helyes diagnózist és a megfelelő kezelést.
A beteg először fizikai vizsgálaton megy keresztül. Az orvos sztetoszkópot fog használni a tüdő ropogása és a gyors légzés, valamint a szív rendellenes ritmusok szívének meghallgatására.
Vérvizsgálatokat végeznek a vér oxigénszintjének meghatározására; Az orvos gyakran más vérvizsgálatokat rendel el, beleértve:
- Elektrolitszintek
- vesefunkció
- Májfunkció
- Vérszámok és a szívelégtelenség vérjelzői
A szív ultrahangja, egy echokardiogram és egy elektrokardiogram (EKG) segíthet a szív állapotának meghatározásában.
Mellkasi röntgen felhasználható annak megállapítására, hogy van-e folyadék a tüdőben vagy annak körül, és ellenőrizze a szív méretét. A mellkas CT -vizsgálatát is meg lehet rendelni.
Megelőzés
A tüdőödéma kialakulásának fokozott kockázatával rendelkező betegeknek követniük kell orvosuk tanácsát, hogy állapotukat ellenőrzés alatt tartsák.
Ha a pangásos szívelégtelenség a probléma, az egészséges, kiegyensúlyozott étrend után, és az egészséges testtömeg fenntartása elősegítheti a tüdőödéma jövőbeli epizódjainak kockázatát.
A rendszeres testmozgás javítja a szív egészségét is:
- A sóbevitel csökkentése – A felesleges só víz visszatartásához vezethet. Ez növeli azt a munkát, amelyet a szívnek meg kell tennie.
- A koleszterinszint csökkentése – A magas koleszterinszint zsíros lerakódásokhoz vezethet az artériákban, ami viszont növeli a szívroham és a stroke és ezért tüdőödéma kockázatát.
- Dohányzás abbahagyása – A dohány növeli számos betegség, beleértve a szívbetegségeket, a tüdőbetegségeket és a keringési problémákat.
A magasság által kiváltott tüdőödéma minimalizálható egy fokozatos felemelkedéssel, gyógyszerek utazása előtt, és elkerülhető a túlzott erőfeszítések, miközben magasabb tengerszint feletti magasságokba halad.
Olvassa el ezt a cikket spanyolul.
- Szívbetegség
- A kardiovaszkuláris/kardiológia
Az orvosi hírek manapság szigorú beszerzési útmutatásokkal rendelkeznek, és csak a szakértők által felülvizsgált tanulmányokból, tudományos kutatóintézetekből származnak, valamint orvosi folyóiratok és társulások. Kerüljük a tercier referenciák használatát. Összekapcsoljuk az elsődleges forrásokat – beleértve a tanulmányokat, a tudományos referenciákat és a statisztikákat – az egyes cikkekben, és felsoroljuk azokat a cikkek alján található források szakaszban is. Többet megtudhat arról, hogyan biztosítjuk, hogy tartalmunk pontos és aktuális legyen a
szerkesztői politika elolvasásával.